1782104[1]
پایان دوران طلایی چینی‌ها دربازارخودروی ایران
۱۱ مرداد ۱۳۹۴
81722819-70100518[1]
بازارگرمی نظامی چین برای دوران پسا تحریم
۲۷ مرداد ۱۳۹۴

امید در اندیشه صنعتگران سوسو می زند

81722839-70100549[1]

در پی توافق هسته ای و گشایش افق های جدید پیش در حوزه تعاملات جهانی ایران زمین، بارقه امید در اندیشه صنعتگران و تولیدکنندگان آذربایجان شرقی سوسو زده و آنان را به آینده تولید امیدوارتر کرده است.

 سیاست خارجی مبتنی بر تعامل سازنده با جهان،ضمن کاهش سطح تعارض ها، سفرهای رسمی حدود ۳۰ هیات تجاری از کشورهای مختلف جهان از جمله بلاروس، ارمنستان، تاتارستان، ایتالیا، ترکیه، آلمان و … را در مدتی کوتاه به آذربایجان شرقی در پی داشته و تولید کنندگان این استان را به دست آوردهای ارزشمند دیپلماسی دولت تدبیر و امید متوجه می سازد.
در این میان برگزاری جلسات هفتگی ستاد تسهیل سرمایه گذاری از سوی استانداری و میزهای اقتصادی تولیدکنندگان آذربایجان شرقی با کشورهای ترکیه، روسیه، چین، عراق و چندین کشور دیگر نیز در دمیدن روح امید در فضای صنعتی و تولیدی این استان، تاثیرگذار بوده است.
از سوی دیگر سفرهای مکرر هیات دولت، وزرای مرتبط با بخش تولید و معاونان صنعت، معدن و تجارت به آذربایجان شرقی طی ماه های اخیر و برگزاری جلسات متعدد با فعالان حوزه صنعت و معدن و تجارت، این استان را به کانون توجه دولتمردان مبدل کرده و اهمیت صنعت این خطه از ایران اسلامی را برجسته کرده است.
در این میان در شرایطی که عبارت ‘سه هزار میلیارد’ برای بسیاری از هموطنان یادآور خاطره نامطلوبی از نابسمانی های مالی گذشته بوده است، ذهنیت صنعتگران و تولید کنندگان آذربایجان شرقی در مورد اصطلاحی موسوم به سه هزار میلیارد تومان کمی متفاوت و یادآور رقمی است که رییس دولت تدبیر و امید در هفدهمین سفر استانی خود به آذربایجان شرقی برای احیای حوزه صنعت و تجارت دستور اختصاص آن را به استان امضا کرد.
قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی به ترجیع بند کلام تولیدکنندگان و صنعتگران آذربایجان شرقی تبدیل شده و به عنوان موتور محرکه، روزهای روشن و پر برکتی را برای صنایع استان تداعی می کند.
در این میان شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در آذربایجان شرقی به ریاست استاندار با تشکیل ۱۳ نشست کاری و تعاملی، برنامه ریزی های توسعه بخش صنایع صادرات محور را در دوران پسا تحریم تدوین می کند.
کارشناسان اقتصادی استان نیز بر این امر صحه می گذارند که دولت اعتدال با کاهش تورم از ۴۲ درصد به ۱۴ درصد و رشد اقتصادی از منفی ۶٫۸ درصد به مثبت ۳ درصد به خوبی توانسته به بخشی از چشم اندازهای حوزه های اقتصادی دست پیدا کند و جان تازه ای به اقتصاد کشور و فعالان این بخش در اقصی نقاط ایران اسلامی از جمله آذربایجان شرقی به عنوان یکی از قطب های صنعتی کشور ببخشد.
بدون شک تولیدکنندگان این استان صنعتی به برخی نگرانی ها مبنی بر روزهای سخت تولید بی توجه هستند و بر تدبیر دولتمردان تکیه دارند.
آنان تبدیل بارقه امیدشان به پنجره ای رو به روشنایی و روزهای خوش اقتصادی در سایه همدلی و همزبانی دولت و ملت معطوف است و عزم عمومی برای حمایت از تولید داخلی و رونق کسب و کار را طلب می کنند.
استان آذربایجان شرقی با حدود سه هزار و ۴۰۰ واحد تولیدی از صنعتی ترین مناطق کشور است و از نقش مهمی در تولیدات صادرات محور، برخوردار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>